Závěrečná konference OPEN 58

Publikováno: 19.6.2023 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Pod záštitou ITveSkole.cz se dne 15. června 2023 konala v kinosále ZŠ Janského Praha 13 závěrečná konference projektu OPEN 58.

Kinosál poskytoval pohodlné a příjemné prostředí pro účastníky, kteří ocenili kvalitu prezentace i občerstvení. Organizace semináře byla dobře připravená a provedená, což přispělo k jeho úspěchu. Celkově seminář přinesl inspiraci a povzbuzení pro zlepšování školního prostředí základních škol.

Projekt OPEN 58 obohatil povědomí našich školáků o přínosech pěstování demokratického klimatu na půdě školy. Během výukových pilotáží si udělali žáci jasnější představu o tom, jak se kriticky vypořádat se stereotypy a předsudky, co přinášejí demokratickým společnostem různé demografické studie nebo proč se občanská společnost angažuje ve věcech veřejných. Konkrétně projekt podnítil žáky k tomu, aby se neostýchali převzít proměnu veřejného prostoru do vlastních rukou. Z tuctu návrhů předložených během projektového dne nakonec argumentovali naši žáci ve prospěch vybudování školní zahrádky. Pěstování zeleniny a bylinek od sazenic až po sklizeň učí děti trpělivosti, starostlivosti a zodpovědnosti. Veřejná burza sazenic a vypěstovaných plodů pak skýtají příležitost k posilování komunikace a vztahů mezi žáky a pedagogy napříč oběma stupni, stejně jako mezi školou a rodiči.

Lucie Jičínská, Zdeněk Kauer