Výuka informatiky u nás ve škole

Publikováno: 3.9.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

I když předmět Informatika bude na školách od 4. ročníku povinný až od 1. září 2024, do rozvrhů čtvrťáků u nás ve škole pronikl už ve školním roce 2021/2022.

Našim cílem bylo přiblížit žákům nejen základní obsluhu počítače a jeho periférií, ale učili se také rozvíjet informatické myšlení, kreativitu a týmovou spolupráci formou různých her a zábavných úkolů. Naučili se programovat v blokovém programovacím jazyce, několik hodin jsme věnovali (někdy dost zapeklitým) úlohám Bobříka informatiky a v říjnu 2021 jsme se zapojili do CodeWeek neboli Evropského týdne programování. Bylo příjemným překvapením pro většinu, že vlastně informatika se dá učit bez počítače, třeba jen s papírem a tužkou či v pohybu.

Nejen pro žáky, ale i pro nás pedagogy je pojetí nové informatiky z části neznámé a úplně nové. Je to velká výzva a proto se snažíme průběžně v této oblasti vzdělávat, sledovat a vytvářet nové pomůcky, které budou pro naše žáky atraktivní a na hodiny informatiky se budou těšit.

Zde si můžete přečíst, jaké dojmy si z hodin  odnášeli žáci na konci školního roku a také prohlédnout, jak to v hodinách vypadalo.

„Naučila jsem se něco nového o počítačích – třeba jak vytvořit složku nebo z čeho se skládá počítač a jak se ovládá myš. Nejvíce mě bavilo pracování s Canvou a s grafy. Paní učitelka byla hodná a hodně nás toho naučila. Hodiny IKT mě moc bavily.“

Zuzana V.

„Naučila jsem se pracovat s počítačem. Nejvíce mě bavilo, když jsem vyráběla avatara. Napříště se chci učit programovat hry. Paní učitelka byla podle mě skvělá.“

Klára J.

„Naučila jsem se pracovat s počítačem a také rychleji píšu na klávesnici. Nejvíce mě bavilo programování Lightbota. Paní učitelka na nás byla hodná, vždy nám vše vysvětlila a byla s ní velká zábava.“

Natálie F.

„Naučil jsem se vytvořit složku. Nejvíce mě bavilo programovat. Naši paní učitelku bych ohodnotil: hodná, spravedlivá, je s ní zábava, naprosto perfektní.“

Jakub B.

„Lépe jsem poznala, jak funguje počítač – už je to můj kamarád. V hodinách mě bavilo sledování Datové Lhoty. Paní učitelka byla skvělá a těším se na příští rok.“

Magdaléna V.

„V IKT jsem se naučila pracovat na počítači. Ještě než jsme měli informatiku, tak jsem myslela, že umím všechno, ale nebyla to pravda. Zaujaly mě hry, při kterých jsme se bavili a zároveň učili. Naše paní učitelka byla skvělá, lepší by ani neexistovala, hodně nás toho naučila.“

Lara P.