VědaFest -  8.9.2021

Publikováno: 26.9.2021 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

VědaFest (dříve Festival vědy) je největší venkovní populárně naučná akce v ČR, a je společným projektem vysokých škol a akademických a volnočasových institucí již od roku 2011.

Na venkovních stanovištích na Vítězném náměstí mohli žáci vidět  to nejzajímavější ze světa přírodních, technických i společenských věd, stejně jako příklady praktického využití vědy v každodenním životě.

  

Názory žáků

Fakulta chemické technologie VŠCHT Praha - Analytická chemie

    Tento stánek byl zajímavý

  • Rentgenový spektrometr - zkoumá různé kovy pomocí stimulace
  • Tato expozice na mě zapůsobila velmi zajímavě, jelikož se jedná o přístroje, díky kterým známe skoro všechny prvky, kovy atd.

Viktor Buršíček, Honza Mašek, Matěj Blažek

 

Stánek Life Rescue – záchranáři Praha (školicí středisko)

Tento stánek jsem si vybrala proto, protože získání nových vědomostí a zkušeností ohledně první pomoci není nikdy dost. Velice mě zaujalo, že zde byla možnost si vyzkoušet masáž srdce a prohlédnout si zdravotní vůz.

Stánek Celní správa ČR

Tento stánek by zajímavý tím, že jsme měli možnost se podívat na věci, které vypadaly jako originály a přitom to byly padělky. Další informace, kterou jsme se dozvěděli, byla skutečnost, že celníci našli v bednách 120 Kg Metamfetamin (drogy).

Markéta Řezníčková

 

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze

 Robot Pepper mi ukázal, že je schopný učit fyziku i matematiku. Zatím jen na základní škole, ale je to fascinující. Vysvětloval mi, jak se dřív měřila délka. A co všechno může být podstavou hranolu.

 

 

 

Armáda ČR

 Naživo jsem si vyzkoušel výstroj. Samotná taktická vesta váží plně vybavená do deseti kilo. Dozvěděl jsem se, že ve vestě musí být 3 vysílačky. První pro pozemní jednotku, druhá pro vzdušné elementy a třetí je náhradní, kdyby se něco stalo. Taky mě zaujalo, že ve vojenské škole dostávají žáci za prospěch peníze. :)

Valeo

Valeo v České republice se zabývá vývojem a výrobou součástek do aut. U tohoto stánku jsem se dozvěděl, co potřebují ta nejchytřejší auta k tomu, aby mohla řídit úplně sama.

1) Ultrazvukový senzor - na autě bývají  vpředu nad nárazníkem

2)Radar - rádiové vlny - taky vpředu u ultrazvukových senzorů

3)Laserové senzory - též vpředu

4) Kamery -bývají ze všech čtyř stran auta.

 Díky tomuto můžou auta sama řídit. A dávat pozor na pasažéry uvnitř.

Adam Macourek, Lukáš Ledvina, Vojtěch Vereš, Filip Laňka

Virtuální operační stůl

Zaujal nás virtuální operační stůl, což je počítač a dvě velké obrazovky, které slouží k usnadnění studia zdravotních oborů (především operace a pitvy). S touto technologií můžeme vstoupit do hlubin lidského těla a pozorovat jednotlivé orgány jak fungují a pracují.

 Inteligentní oblečení

  • Nakonec nás zaujalo inteligentní oblečení, které má senzory, pomocí kterých se dá například vyhřívat, nebo měřit srdeční tep a teplotu těla.
  • Senzory nejsou vůbec vidět, protože elektronické prvky jsou tak malé, že jsou umístěny přímo na jednom z vláken látky.
  • Tkaniny jsou odolné vůči praní.
  • Oděvy jsou bezdrátově napájeny přes pružnou cívku na hedvábí všitou do látky.

 

Filip Doležal, Karolína Dvořáková

Stánek s policií se zaměřením na drogy

U stánku jsme si mohli povídat a ptát se policistů na otázky, vyprávěli nám různé historky ze zásahů a mohli jsme si prohlédnout i jejich vybavení nebo si udělat test na drogy a vyzkoušet si třeba pouta. Bylo to super.

Antonín Vrabec

 

Ministerstvo obrany České republiky a Celní správa ČR

  • Stánek se mi líbil, protože jsem si mohl vyzkoušet výzbroj.
  • Dále se mi líbil stánek Celní správy, protože jsem si mohl vyzkoušet test na drogy
  • Naposled se mi líbil stánek s airsoftem, protože jsem si mohl vyzkoušet střílení z airsoft zbraně.

Jakub Chocholatý

 

 

 

 

 

Tagy

9. ročník