Škola v obležení filmařů

Publikováno: 21.12.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Třetí adventní víkend se řeporyjská základní škola proměnila ve filmové ateliéry.

Na půdě naší školy natáčel filmařský tým ze studia Družina, s.r.o. – v čele s režiséry Michalem Rakem a Adamem Hubálovským. Natáčení si objednala Česká odborná společnost inkluzivního vzdělávání (ČOSIV) – usilující prostřednictvím projektu PorT o podporu při vzdělávání dětí s traumatickými zkušenostmi. Nabídku zahrát si v záběrech a promlouvat v dialozích simulujících prostředí školní výuky přijalo celkem deset žáků naší školy. Mladí herci z 6. a 7. ročníků si vyzkoušeli role jak svědomitých, tak i nespolupracujících žáků. Podobně tomu bylo i se ztvárněním postavy vyučujících – přívětivých i nepříjemných. O náročnosti filmařského umění se mohli přesvědčit všichni zúčastnění. Vždyť pořízení patnáctiminutového snímku si vyžádalo téměř osmnáct hodin účinkování. Navzdory tomuto vyčerpávajícímu nasazení si odnesli všichni zúčastnění nové poznání a spoustu nezapomenutelných zážitků.

Zdeněk Kauer