Putování po Jeseníkách

Publikováno: 29.6.2023 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Před blížícím se vysvědčením vyrážejí školáci se svými učiteli běžně na všelijaké výlety. 

Tuto příležitost si v závěru školního roku nenechali pochopitelně ujít ani žáci třídy 9. B. Se svým třídním učitelem se vypravili na toulky po horských hřebenech malebných Jeseníků. Hned v úvodu vystoupali z obce Ramzová na vrcholy Šerák a Keprník, aby pak opět sestoupili do Červenohorského Sedla. Po náročné túře s převýšením téměř 700 m věnovali výletníci následující den spíše odpočinku a poznávání místních pamětihodností. Za odborného výkladu průvodce nahlédli do útrob přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Po exkurzi v tomto velkolepém stavebním díle se žáci pokochali skvostnými výhledy z horní přehrady. Úspěch celé výpravy pak korunovalo dobytí vrcholu Praděd s převýšením přes 600 m. Tam se mladí horolezci vyšplhali poslední den skrze vodopády Bílé Opavy z Karlovy Studánky. Bohové očividně projevovali řeporyjským školákům svou přízeň po celou dobu jejich výšlapu. Počasí bylo pro horskou turistiku jako stvořené. Zážitky spjaté s obdivováním nádherné přírody a zdoláváním horských vrcholů navíc umocňovalo zázemí, v němž deváťáci po celou dobu pobývali. Ke každodennímu dovádění během pobytu lákalo koupaliště na kraji lesa Vlčího Dolu v obci Bludov, v jehož blízkosti byli ubytovaní. Pro třídního učitele a jeho svěřence znamenal tento výlet neopakovatelnou a nezapomenutelnou příležitost k důstojnému rozloučení po šesti letech společného putování školním životem.

Úspěšné ztékání nejen horských, ale i těch životních vrcholů přeje svým deváťákům…

Zdeněk Kauer (třídní učitel)