Laboratorní práce z fyziky - 8.A,B

Publikováno: 21.12.2023 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

V dnešní laboratorní práci žáci 8. tříd měřili přijaté a odevzdané teplo.

Nejdříve v rámci experimentu měřili hmotnost a teplotu studené vody. Následně provedli stejná měření pro horkou vodu. Dalším krokem bylo smíchání obou vod a změření výsledné teploty. Z naměřených hodnot žáci vypočítali množství přijatého a odevzdaného tepla mezi horkou a studenou vodou. Tento krok umožnil hlouběji porozumět procesu přenosu tepla.

K ověření experimentálních výsledků žáci využili kalorimetrickou rovnici. Pomocí této rovnice vypočítali teoretickou výslednou teplotu směsi vody. Toto porovnání žákům umožnilo zhodnotit přesnost svých měření a výpočtů.

Tato laboratorní práce poskytla žákům nejen možnost praktického experimentování, ale i důležité ponaučení o termodynamice a přenosu tepla.

uč. fyziky  P. Jelínek