Evropský týden programování na prvním stupni

Evropský týden programování na prvním stupni

Publikováno: 7.11.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

„Evropský týden programování neboli CodeWeek je iniciativa, jejímž cílem je zábavným a aktivním způsobem přiblížit programování a digitální gramotnost každému člověku.“ cit. [https://codeweek.eu]

Letos tato  akce proběhla ve dnech 8. – 23. října a těší se velké úspěšnosti, protože v loňském roce se jí zúčastnily asi 4 miliony lidí ve více než 80 zemích světa, včetně žáků naší školy. A ani letos tomu nebylo jinak.

Díky rozšíření digitálních pomůcek u nás ve škole jsme letos mohli našim žákům nabídnout v rámci zapojení do této akce práci s novými roboty – Blue-Boty.

Žáci 4. a 5. ročníků se v hodinách informatiky nejprve seznámili s technikou ovládání, příslušenstvím a jejich používáním v různých aktivitách. Ovládání Blue-Botů je velmi intuitivní a žáci velmi rychle pochopili princip ovládání.

Nejprve si zkoušeli Blue-Bota posílat ve dvojicích se zadáním několika povelů – 4 kroky vpřed, otočit a vrátit zpátky. Poté sestavovali program do předpřipravené programovací mřížky, kde sestavili algoritmus pro cestu robota, kterou pak prakticky ověřovali a vzájemně si svou práci ve skupině kontrolovali. Největší problém, zejména u žáků 4. tříd, činila pravolevá orientace. Nicméně chybu si záhy uvědomili a byli schopni ji opravit.

Žáci 5. ročníků zkoušeli Blue-Bota naprogramovat tak, aby prošel dřevěným bludištěm, kde nejprve dostali určenou trasu od paní učitelky a poté si ve skupinách sestavovali trasy vlastní.

Na konci hodiny „natrénovali“ se svými Blue-Boty jednoduchý synchronizovaný taneček, který na závěr prezentovali paní učitelce.

Za velmi zdařilou vnímám hodinu, kdy jsme s Blue-Boty malovali. Zde děti předvedly, že robota už zvládají plně ovládat a dokáží pomocí násady a fixu vytvořit zdařilé obrázky. Což můžete sami posoudit v naší galerii.

Tyto dva týdny s Blue-Boty nás velmi bavily a výuce informatiky u nás, daly nový rozměr.

Karolína Koutecká

 

 

 

Tagy

CodeWeek - robotika - zakladni_koncepty_programovani - zabava