Čtvrťáci na Vyšehradě

Publikováno: 25.10.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Jednoho říjnového dne se žáci čtvrtých tříd vydali po stopách Starých pověstí českých.

Pověsti právě čteme a zároveň se o tomto období učíme ve vlastivědě. Ve škole jsme dramatizovali pověsti o Libuši a Přemyslovi, Horymíru a Šemíkovi, o Bivojovi, o Praotci Čechovi, o Šárce a Ctiradovi  a s těmito postavami vytvořili i „Živé obrazy“ . Propojili jsme tedy několik předmětů a vzhůru na Vyšehrad. Povídali jsme si o založení Vyšehradu, o bájných knížatech i o doložené historii této národní kulturní památky. Prošli jsme si Vyšehradský hřbitov a prohlédli náhrobky na Slavíně. O některých osobnostech, které zde odpočívají, jsme dětem vyprávěly a společně jsme na náhrobcích zapálili svíčky.  Takto jsme uctili i památku Milady Horákové, která má na Vyšehradském hřbitově jen symbolický hrob. Nakonec žáci vyplňovali pracovní listy, abychom se dozvěděly, co si z našeho vyprávění odnesli. Vlastivědná vycházka se nám vydařila, přálo nám i počasí. Příště naše kroky povedou „Královskou cestou“.

Jana Veverková a Hana Zdvihalová