Cesta do pravěku

Publikováno: 10.12.2023 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Jaké to je býti archeologem“ zakusili nedávno na vlastní kůži žáci 6. ročníku.

Vybaveni kbelíkem, naběračkou, lžicí a štětcem odebírali opatrně vrstvy půdy, které ukrývaly kosterní pozůstatky našich pravěkých předků. Pod vedením zasvěcené instruktorky školáci analyzovali nalezené rituální milodary, jimiž pozůstalí kdysi vybavovali hroby zemřelých. Na základě zjištěných faktů pak žáci určovali pohlaví a povolání zesnulého nebo se pokoušeli datovat přibližnou dobu, kdy byl jedinec pochován. O tom, že získávání mouky mletím obilných zrn na kameni či broušení pravěké sekery pomocí břidlice, představovalo pořádnou dřinu, se přesvědčily děti v další fázi exkurze ledčického History Parku. Zážitková forma výuky dějepisu na úpatí hory Říp pokračovala vlastnoruční výrobou keramických artefaktů či pokusy o napodobení tkalcovského umění. Historickou část akce nakonec završily děti interaktivní tvorbou krajiny v písku.

Zdeněk Kauer

zážitek - dějepis