Kuchyně - dotazníkové šetření

Kuchyně - dotazníkové šetření

Publikováno: 3.9.2022 Autor(ka): Michala Lebedová Kránerová

Vážení rodiče,

děkuji za účast v dotazníkovém šetření spokojenosti se školní kuchyní a jídelnou, za věcné a relevantní připomínky, které jste v dotazníku uvedli. 

I v novém školním roce se zaměříme na zkvalitňování školního stravování, zejména pak na pestrost jídel, jejich dostatečnou teplotu a velikost porcí odpovídajícího normativu jednotlivých věkových kategorií.

Některé uvedené připomínky jsou bohužel neaplikovatelné. Dovolte mi pár slov k vysvětlení fungování školní kuchyně a jídelny. Školní stravování se řídí zákonem 561/2004 (školský zákon) v platném znění a vyhláškou 272/2021 Sb. v platném znění. Dle uvedeného, rodič žáka platí pouze suroviny potřebné na přípravu oběda, tedy zjednodušeně řečeno platí „to, co přijde do kotle“ (nehradí energie, vybavení a amortizaci zařízení, úklid a údržbu prostor školní kuchyně a jídelny, platy zaměstnanců,….), konkrétně v naší škole tedy 34,- Kč, 36,-Kč, resp. 38,-Kč/oběd v závislosti na věkové kategorii žáka (věkové kategorie a rozpětí cen, které školní kuchyně musí respektovat, jsou uvedeny ve vyhlášce). Za tuto sumu musí tedy paní kuchařky v průměru uvařit jeden oběd. Oběd se dle uvedené vyhlášky skládá z polévky, hlavního chodu a nápoje. Nelze tedy například objednat (a platit) oběd bez polévky nebo polévku nahradit salátem, jak někteří z vás požadovali. Další podmínkou je naplnění tzv. spotřebního koše. Vedoucí školní jídelny při tvorbě jídelníčku musí striktně dodržet množství potravin v různých kategoriích (zejména ryby, luštěniny, brambory, cukry, zeleninu, ovoce,…..). Z uvedeného vyplývá, že tvorba jídelníčku není jednoduchá jak po stránce „vyjití s financemi“ (chceme-li lososa, někdy musí být „nudle s mákem“), tak po stránce kombinace jednotlivých pokrmů, tak, aby spotřební koš „vyšel“. Určitě skladbě jídelníčku budeme letos věnovat zvýšenou pozornost, inspirujeme se jinde, případně pozveme specialistu.

Krátká poznámka k přídavkům. Ano, přílohy si je obvykle možno přidat, porci masa z výše uvedených důvodů nikoli. Znovu připomínám, oběd se skládá z polévky, hlavního chodu a nápoje, často i salátu nebo kousku ovoce a množství je vyhláškou normováno tak, aby nasytilo „průměrného strávníka“ J v dané věkové kategorii. Polévku za dvojnásobnou porci hlavního chodu vyměnit nelze,….

Téma slanost polévek a ostatních pokrmů: část respondentů uvádí, že polévky jsou přesolené, zhruba stejné množství respondentů, že jsou nedosolené. Primárně požádám paní kuchařky o mírné snížení množství soli v pokrmech, uvidíme, jaká bude odezva v příštím hodnocení. Pro doplnění, žáci by neměli mít volný přístup k dochucovadlům (na stolech ve školní jídelně tedy nejsou slánky).

K organizaci školní jídelny. Výdej obědů je směřován do tří časů dle rozvrhu: 11.40, 12.35 a 13.30. Škola má cca 465 žáků v 18 třídách a 50 zaměstnanců. Předpokládejme, že se nám podaří utvořit rozvrh vyučovacích hodin tak, aby v každé výdejové době do jídelny dorazilo 6 tříd. I tak je to cca 150 žáků, kapacita jídelny (židle a stoly) je 90 míst. Vydat 150 porcí chvilku trvá, pravděpodobnost fronty tu tedy je. Není ale pravda, že by žáci ve frontě čekali desítky minut.

Na pořádek a bezpečnost ve školní jídelně zodpovídá k tomu určená osoba (dohled). Není pravdou, že by žáci nesměli při konzumování oběda mluvit, ostatně je to i společenská záležitost. Ale snažíme se o to, aby „to, co si povídají dva u stolu“, nebylo slyšet na druhé straně jídelny J. Děti tedy mohou od svých učitelů slyšet „nekřič“, „nemluv s plnou pusou“, „běžte si to říci ven“, apod….

Nenutíme žáky „dojídat“, ale vedeme je k tomu, aby jimi (nebo rodiči) vybrané jídlo alespoň ochutnali. Jistě jsou rodiny, kdy společná lehká, teplá večeře je pravidlem, ale pro mnoho dětí je to jediné teplé jídlo za den. Řada dětí má velmi omezený jídelníček, zná 5 – 10 jídel a ostatní „nejí“. Prosím podpořte nás (a svoje děti) v poznávání nového, i toto je vzdělávání.

Ještě jednou děkuji za Váš čas věnovaný této problematice. Všem přeji spokojený, klidný nový školní rok a „dobrou chuť“!

                                                                                          Lenka Weignerová, ředitelka školy

Tagy

školní kuchyň